דב לאוטמן. דוביק. תעשיין. איש חינוך. יחיד ומיוחד

ב

 24.11.13.  בשעת בין ערביים של הסתיו התל אביבי נפרדו מאות חברים, אוהבים ומוקירים מדב לאוטמן, כשמעל הקבר הפתוח מרחפים צלילים אחרונים של גיטרה שפרטו עליה את השיר שכאילו נכתב עליו – מי האיש חפץ חיים. כי מי כמוהו רקד טנגו עם המוות במשך 11 שנים, כשהוא מסתכל לו בעיניים, נאחז בחיים ורוחו מביסה את הגוף שכרע תחת המחלה שזחלה בו עד שכבשה כל חלקה. שלשונו רחקה מרע, נפשו נכרכה בעשייה שכולה טוב והיה רודף שלום.

דברי ההספד שנאמרו עליו מאירים כפסיפס את דמותו של האיש, שהקים את דלתא גליל והפך אותה לאחד מעמודי היסוד של התעשיה הישראלית ולאחר מכן לתאגיד בינלאומי מהמובילים בעולם בתחומו. וגם לאחר שלקה במחלת ה-ALS הסופנית, כשהחברה החלה לקרטע, חזר ונטל את המושכות וחידש את צמיחתה, עד שמכר אותה לאייזיק דבאח. הפרידה מדלתא היתה חלקית. נפשו נותרה כרוכה במפעל ובעובדיו, ולפני כשנתיים, כשהתבשר שבנו נועם מונה ליו"ר החברה, הרגיש שהגשים את חלומו הפרטי.

זו אינה קלישאה לומר עליו, שהיה יחיד בדורו. כי אדם ממוצע, שהיו אומרים לו, שיש לו ארבע שנים לחיות, מן הסתם היה בוחר למהר לצבור חויות וריגושים מסביב לעולם, או לעשות מה שתמיד חלם ולא הספיק להגשים. אבל לאוטמן בחר להקדיש כל יום בו קם בבוקר וידע, שיכול להיות יומו האחרון, לשינוי פני המדינה. הוא לחם לשינוי בסיסי במערכת החינוך, בה ראה את המפתח למדינה וחברה טובות יותר.

"זה יום עצוב, אבל גם יום של נצחון, נצחון הנפש על הגוף", ספד לו בנו נועם  ". "לא נתת למחלה להשפיע על חייך, גם בזכות כל אלה שהקיפו אותך", הוסיף.

אכן, בשנותיו האחרונות היה לאוטמן מוקף בקבוצת חברים שפקדה את ביתו וכוננה בו פרלמנט בימי שישי, בחברים שהקפידו לבקר ובבני משפחה, בהם אחד הנכדים שקבע איתו פגישה ביום הולדתו ה-120. עד לפני כשלושה חודשים, כששאר המערכות קרסו.

"כל חייך היית חלק בלתי נפרד מישראל הבונה, המאמינה", ספד לו נשיא המדינה, שמעון פרס. "דוביק, כל חייך חלמת, לחמת, בנית, נידבת, התנדבת, עמדת על שלך בתוקף למעננו, לא למענך. לא עייפת מלשאת את דגלי התקווה שלנו", הוסיף.

"לימדת אותנו מהי רוח האדם, גם כשגופך בגד בך", אמר שר החינוך, שי פירון שעבד עם לאוטמן באחת העמותות הראשונות שהקים. "היית ציוני, רדפת שיויון הזדמנויות. נלחמת בפערים בחברה. לא הפסקת לשאול 'האם אתם מוכנים לחיות במדינה בה לילדי הפריפריה מגיע פחות מאשר לילדי המרכז?', היית שופע קסם ואהבה".

פירון הזכיר את הדבר שצרב את לבו של לאוטמן, התאבדותו של בנו, עדי. לאוטמן התקשה לסלוח לעצמו על שלא היה מספיק קשוב לשמוע את נפשו המפרפרת של עדי.

לאוטמן שהקים את דלתא גליל כאחד המפעלים הראשונים המשלבים את בני כל העדות בגליל, זכה ברשימת המספידים לשניים שדברו בשם משפחת העובדים.  אייזיק דבח, האיש שנטל ממנו את המושכות של התאגיד המעסיק אלפי עובדים הזכיר, כי לאוטמן נהג על פי הכלל "ואהבת לרעך כמוך".

"הוא באמת דאג לעובים", אמר דבח. " לפני כמה חודשים התקשרתי לשאול מה שלומו. להפתעתי אמר, שהוא בדרך לחתונה במשפחתו של אחד המנהלים בדלתא", הוסיף.

"היית לי כמו אבא במשך 30 שנה", אמר עימאד תלחמי, שהיה גאוותו של לאוטמן על הדרך בה צמח בחברה. "אני מדבר בשם כל החברה הערבית בישראל, שמוקירה את מה שעשית לה. לימדת אותנו איך להיות איש חזון ואיך להפוך אותו למציאות. החזון שלך היה לנגד עיני, כשהקמתי את חברת בבקום (חברת היי ט מצליחה, א.ק) כשאתה התייצבת כשותף מייסד", הוסיף.

"מבלי להיות נבחר ציבור לקחת על עצמך לפעול למענו", אמרה יעל נאמן, מנכ"לית קרן לאוטמן, והחבר גבי סגל סיכם: "לא היתה בו טיפת רוע".

בין מאות האנשים שהגיעו לחלוק כבוד אחרון ולהיפרד אפשר היה למצוא לצד ידידים ובני משפחה גם כמה אישי ציבור ומוקירים מהמיגזר העסקי. בהם בוז'י  הרצוג, שרי אריסון, יעקב פרי, אמיר חייק, חמי פרס, מיקי פדרמן, יוסי בכר, אהוד אולמרט, שאול מופז וצבי ימיני.

"אנחנו היום דלים יותר וטובים פחות", אמר גילרמן "דוביק היה פסיפס אולטימטיבי של הציוני היפה", הוסיף.

הרצוג מצדו התחייב לפעול למימוש החזון, של לאוטמן. "אני מתחבר מאוד לחזון שלו, של צמצום פערי עוני והדרה חברתית באמצעות חינוך", אמר. "דוביק ייזכר תמיד כאחד מבוני הארץ", הוסיף.  

לא קשה לנחש, שלאוטמן היה רוצה להעביר את משימה של שינוי החינוך כבמרוץ שליחים גם לפירון שהתחייב מעל במת ההספדים: "נמשיך ברוחך, אף ילד לא יישאר מאחור".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s