איך אני משאירה אחריי מדינה טובה יותר לבנות שלי?

ב

יום העצמאות הינו זמן מתאים לחשבון נפש אישי-לאומי. אחרי שדור האבות הקים את המדינה, והעביר לנו אותה במצב ככה-ככה, אנחנו צריכים לתקן אותה ולהעביר אותה לדורות הבאים במצב משופר.

זה לא שאני מתלוננת על המייסדים, ברור שזה לא עניין פשוט להקים מדינה, ועל כך מלוא ההערכה למי שנטל חלק בהקמה, ביצירה, בצמיחה ובביטחון. אבל, כיוון שהיו לא מעט תקלות וטעויות, השאלה הנשאלת היא, אם אנחנו זורמים עם מה שיש, או מנסים לשנות, לשפר, למעננו ולמען הדורות הבאים.

המחאה החברתית כבר סיפקה חלק מהתשובות. ברור שצריך לשפר. לא רק כדי שיהיו יותר טוב, אלא גם בגלל, שכך אי אפשר להמשיך, לפחות עבור ציבור גדול של לא מחוברים לשלטון.

זו המשימה של כל מי שנושא בתפקיד בו הוא יכול להשפיע בין אם זה בפוליטיקה, בחברה, בתקשורת, או במשק. כשיום יבוא, והילדים ישאלו כל אחד מאיתנו "מה עשית כדי שתהיה לילדים ולנכדים שלך מדינה טובה יותר?", כדאי שתהיה לך תשובה מוכנה. 

לא מדובר בתשובה שנשלפת מהמותן ויוצאת ידי חובה. זו כבר לא תספק את הדור הבא. הילדים של היום הם דעתניים, מתעדכנים בעצמם ויודעים לשאול את השאלות הנכונות. הם ירצו תשובה, שתסב להם סיפוק וגאווה. הם לא ירצו לדעת שאמא, או אבא שלהם מחקו מאות מליוני שקלים חובות לטייקון זה או אחר ומנגד זרקו מהבית זוג צעיר עם שני ילדים רק בגלל שלא עמד בהחזר המשכנתה. או שאבא שלהם סידר את המדינה כדי לגרוף עוד מיליארד שקלים על חשבון משאבים ששייכים לכלל הציבור. זה, אגב, לא החל לפני שבוע בבנק לאומי, במהלכים שנחשפו ב-TheMarker, זה היה גם קודם, בבנקים גדולים נוספים במשק, שמחקו חובות במאות מליוני שקלים לחברות מפסידות של אילי הון מהמשפחות השולטות בכלכלה.

גם תשובות אחרות שנשמעות, כמו "גם אילי הון זקוקים להגנה מפני התקשורת/הממשלה שרודפת אותם" לא צפויות לספק את הדור הבא. הילדים שגדלים כאן היום יידעו מחר לעשות הפרדה בין אלה שהרויחו לחמם ביושר ובין אילי הון שמצצו את לשדה של המדינה, שניצלו מה ששייך לכולם ובמקום לשלם מס מלא שילמו למאכערים שיסדרו להם הסדרי מס. ואפילו בחרו לעזוב את הארץ בתירוץ שמרכז עסקיהם בלונדון, או בציריך, העיקר לא לשלם יותר מס, שיכול לשמש, לדוגמה, לתמיכה בנזקקים, או לפיתוח תשתיות בפריפריה.

הילדים של היום יידעו לעשות את ההפרדה בין מי שמרויח היטב ונשאר בן אדם, לבין מי שמרויח היטב והופך לחזיר. החינוך מהבית כבר אינו הדבר היחיד שהם מכירים. עידן האינטרנט חושף אותם לתכנים אחרים, כולל לביקורת של חבריהם על ההתנהלות של הוריהם, של כולנו.

החברה הישראלית מנסה לעבור ממצב של "אני לעצמי" למצב חברתי יותר, של אחריות למדינה ולזולת. כדי שנוכל להשיב לשאלות של הילדים שלנו ולגרום להם להתגאות בנו, כדאי לחשוב מחדש על איך אני משאיר אחריי מדינה טובה יותר, לדורות הבאים ולגשת לביצוע.

2 תגובות הוסף תגובה

  1. לי הגיב:

    אוהבת מלא אמא שלי, וגאה בך תמיד

    1. Ora Coren הגיב:

      המון תודה. נשיקות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s