מה יעשה "המוסד" בשנים הקרובות?

ב

מידי פעם אני מרשה לעצמי לחרוג מתחום הבישול לנושאים אחרים ולהשתמש לצורך זה בפלטפורמה של הבלוג. כך עשיתי הפעם, כיוצאת מערכת הביטחון, עם המינוי של ראש המוסד החדש, יוסי כהן.

המינוי של כהן, מומחה בהפעלת סוכנים, לראש המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים כבר מצביע על היעד המרכזי של המוסד בשנים הבאות. במיוחד, כשלמועמדים האחרים היו התמחויות אחרות. תוסיפו לזה את דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו במעמד ההכרזה על המינוי, ותראו את הכתובת בבירור על הקיר. ההודעה הפומבית המצולמת והמתוקשרת נועדה  להעברת המסר המרכזי לאנשי המוסד, אזרחי המדינה ועמיתי המוסד בחו"ל, במדינות המשתפות פעולה עם הארגון – המוסד יתמקד במאבק באסלאם הקיצוני, ובמיוחד באיראן ובדאעש.

למוסד שלל יעדים אסטרטגים, ונתניהו סימן את אלה שבראש סדר העדיפויות של הארגון לשנים הבאות. "המוסד ימשיך לבצר את כוחנו ולסכל איומים לביטחון המדינה, ויעשה זאת באמצעות פעולות ומבצעים שהשתיקה יפה להם. בצד המודיעיני – המוסד חייב להתאים את היכולות שלו לעידן הסייבר והטכנולוגיה המתקדמת. עליו להמשיך להיות בין גופי המודיעין והביון הטובים ביותר בעולם. בצד המבצעי או בצד המדיני, המוסד ימשיך לסייע לי, כראש הממשלה, לפתח קשרים מדיניים ברחבי העולם, לרבות עם מדינות ערביות ומוסלמיות".

מה מביא איתו כהן לדגשים הללו?
כהן כיהן בעבר כראש "הצומת", יחידה במוסד העוסקת בהפעלת סוכנים. זו התמחותו העיקרית. לכן, ממינויו ניתן להסיק, כי הפעלת סוכנים תהיה אחד היעדים בעדיפות עליונה של המוסד בשנים הקרובות. אלה ישמשו להעברת מידע שיאפשר מבצעים מיוחדים, כפי שכהן כבר הבטיח להנפיק.
לצד הסוכנים והמבצעים נמצא הצורך להצטיין בפעילות סייבר, שכהן כנראה פחות מכיר. לעניין זה הוא יידרש כנראה לסגן שמתמחה בתחום.
הפעלת סוכנים היא אמנם יעד קבוע של המוסד, אולם מדברי נתניהו עולה, כי מה שמצופה מכהן הוא, שיתמקד בהפעלת סוכנים באיראן, סביב פרוייקט הגרעין, ובדאעש.  מנסיון העבר, אלה יכולים להיות חיסולים של מומחי גרעין באיראן, או גורמי מפתח בדאעש, או פגיעה ממוקדת אחרת ביכולת הגרעינית של איראן. כי עם כל הכבוד להסכם הגרעין עם איראן, נתניהו כבר הבהיר, כי הזה אינו מספק אותו.
"היעד הראשון שלי כראש הממשלה הוא לחזק את ביטחונה של מדינת ישראל מול טלטלה עולמית כבירה שמוביל האיסלאם הקיצוני החשוך", אמר נתניהו. "האיסלאם הקיצוני מונהג על ידי שני כוחות – על ידי איראן ועל ידי דאעש. הם משתמשים בתוקפנות אלימה ובטרור באזורנו, לא רק בו, הם מאיימים על המזרח התיכון ועל העולם כולו. הטרור של האיסלאם הקיצוני מכה בפריז, בלונדון, באיסטנבול, במאלי, גם בקליפורניה".
נתניהו התייחס אמנם גם לטרור הפלשתיני בישראל המונע מהסתה דתית ומהשראת סרטוני דאעש, אולם הפלשתינים הם בעיקר בטריטוריה של השב"כ, לאו דוקא המוסד. עם זאת, ברור שהמוסד ימשיך לפקוח עין על פעילות פלשתינית מוטת פיגועים בחו"ל.

המוסד אינו פועל על פי גחמותיו. הוא מקבל יעדי פעולה מהממשלה. לאלה הוא מוסיף הערכות מודיעין שוטפות, או יזומות, בנושאים נוספים בעלי חשיבות אסטרטגית. חלק מהפרשנים הביע חשש, שמא כהן נבחר בגלל קרבתו לנתניהו ומעכשיו יתכן שיתאים את הערכות המצב המודיעיניות של המוסד למה שנתניהו רוצה לשמוע. ספק אם זה יתאפשר, גם אם כהן ירצה בכך. אגף המחקר של המוסד, כמו אמ"ן, אמור להעביר הערכות מצב אמיתיות, לא מוטות. אלה מתגבשות לאחר דיונים מפורטים ובדרך כלל  אינם קובעים עמדה מסוג שחור, או לבן, אלא מציגים כמה תרחישים עם יתרונות וחסרונות לכל אחד.
כמו כן, ניירות העמדה עוברים כמה דרגות בהיררכיה של המוסד, עד שהן מגיעות לראש המוסד, וממנו לראש הממשלה ובדרך כלל גם לגופי מודיעין נוספים. ראש הממשלה יכול לעשות כרצונו בהערכות המודיעין שהוא מקבל, מתוך הנחת עבודה, כי האחריות הראשונה היא עליו, לטוב ולרע.
כאמור, יש לא מעט ידיים שמעורבות בהכנת כל מסמך שמגיע לראש הממשלה, וכל מסמך כמעט מגיע גם לראשי הגוף המתחרה, אמ"ן.  אם מישהו במוסד יפיק מסמך מתוזמר, או ישנה בדרך מילה, או משמעות ללא הסבר מניח את הדעת – סביר להניח שהדבר ימצא דרכו לתקשורת, במוקדם או במאוחר.

ראש המוסד ונתניהו בערב ראש השנה. קרדיט צלם: חיים צח, לע"מ
ראש המוסד ונתניהו בערב ראש השנה. קרדיט צלם: חיים צח, לע"מ

 

2 תגובות הוסף תגובה

  1. georgvon1 הגיב:

    נהניתי לקרוא.

    1. Ora Coren הגיב:

      תודה רבה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s